sob.. cze 14th, 2025

Na jakich drzewach są kleszcze?

Na jakich drzewach są kleszcze?
Na jakich drzewach są kleszcze?

Wielu z nas myśli, że kleszcze to problem tylko w lasach i krzakach, ale prawda jest taka, że te małe nieproszonych goście mogą czaić się także na drzewach. Gdzie konkretnie? O tym dowiesz się w tym artykule, który wprowadzi cię w świat drzew, na których kleszcze czują się jak w raju. Więc bierz na spacer… nie tylko siebie, ale i wiedzę o tym, gdzie unikać!

W jaki sposób kleszcze pojawiają się na drzewach?

Kleszcze to bardzo sprytne stworzenia, które potrafią znaleźć swoje miejsce na liściach, pniach, a nawet gałęziach drzew. Jak się to dzieje? Otóż, kleszcze nie wspinają się po drzewach, jak np. małpy (choć gdyby miały do tego zdolności, pewnie by to robiły!). Ich strategia polega na tym, że czekają na przechodzące obok osoby lub zwierzęta, by „zahaczyć się” o ich ubrania lub sierść. Zwykle siedzą na końcach gałęzi lub liści, skąd łatwo mogą zaatakować.

Większość kleszczy spędza czas na roślinności niskiej, jednak w trakcie cieplejszych miesięcy, szczególnie wiosną i latem, zaczynają wspinać się wyżej. W poszukiwaniu nowych ofiar kleszcze są w stanie wspiąć się na gałęzie drzew, skąd czekają na okazję. Często wybierają miejsca, w których ruch zwierząt czy ludzi jest większy, czyli na obrzeżach lasów, parków czy ogrodów.

PRZECZYTAJ:  Jak długo kotka dochodzi do siebie po sterylizacji?

Choć na ogół kleszcze kojarzymy z trawą, ich obecność na drzewach również jest zjawiskiem dość powszechnym, zwłaszcza w lasach, gdzie rosną odpowiednie gatunki drzew. Warto wiedzieć, na jakie drzewa uważać, by nie stać się ofiarą tego małego, acz nieprzyjemnego pajęczaka.

Drzewa, które kleszcze lubią najbardziej

W lasach pełnych różnych gatunków drzew, kleszcze mają swoje preferencje. Często wybierają te, które oferują im odpowiednie warunki – miejsca wilgotne, zacienione i pełne zwierząt, które mogą stać się ich ofiarami. Ale na jakie drzewa warto uważać?

Jednym z drzew, które szczególnie przyciąga kleszcze, jest buk. Ciepłe, wilgotne miejsce w pobliżu tego drzewa staje się prawdziwym rajem dla kleszczy. Znajdziesz je szczególnie w lasach bukowych. Podobnie jak buk, kleszcze uwielbiają również dęby, które rosną w lasach liściastych i są popularnymi miejscami spotkań z tymi małymi szkodnikami. Dąb zapewnia cień i miejsce dla różnych zwierząt, które kleszcze mogą zainfekować.

Kleszcze znajdziesz także na sosnach i innych iglastych drzewach. Choć mogą one preferować cieplejsze miejsca, to drzew iglastych nie omijają. Występują głównie w lasach iglastych, gdzie czekają na moment, by przyczepić się do przechodzących obok zwierząt lub ludzi. Sosna jest jednym z bardziej popularnych drzew, które oferuje kleszczom odpowiednie środowisko do życia i rozmnażania.

PRZECZYTAJ:  Jak obciąć pazury kotu, który się wyrywa?

Jak rozpoznać kleszcze na drzewach?

Choć na drzewach kleszcze nie są tak łatwe do zauważenia jak na trawie, można nauczyć się ich szukać. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na miejsca, w których kleszcze mogą się ukrywać. Często chętnie zasiedlają liście, pędy, a także końce gałęzi, gdzie czają się na przechodzące zwierzęta lub ludzi. Warto więc być czujnym!

Drzewo Typ drzewa Preferencje kleszczy
Buk Liściaste Wilgotne, zacienione miejsca
Dąb Liściaste Wilgotne lasy liściaste
Sosna Igłaste Las iglasty, zacienione miejsca

Chociaż kleszcze są małe i trudne do dostrzeżenia, warto być świadomym, gdzie mogą się kryć. Często wystarczy, że delikatnie potrząśniesz gałęzią, a może spaść na ciebie kleszcz, który czekał na swoją ofiarę. Dlatego, wychodząc na spacer w pobliżu tych drzew, warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki ochrony, takie jak odzież chroniąca przed kleszczami.

Jak unikać kleszczy podczas spacerów?

Podczas spacerów po lasach, ogrodach czy parkach, gdzie kleszcze mogą czaić się na drzewach, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze, ubieraj się odpowiednio – najlepiej w długie spodnie i rękawy. Zabezpieczy to twoje ciało przed tymi małymi pajęczakami. Warto także używać repelentów, które skutecznie odstraszają kleszcze.

PRZECZYTAJ:  Jak sprawdzić, czy pies ma zatkane gruczoły

Po powrocie z wycieczki koniecznie dokładnie sprawdź swoje ubrania i ciało. Czasami kleszcz nie zauważony na ubraniu może wkrótce przylgnąć do skóry, dlatego warto sprawdzić każde miejsce, szczególnie w okolicach pachwin, za uszami czy w zgięciach łokci. Jeśli zauważysz kleszcza, nie panikuj – po prostu usuń go za pomocą odpowiednich narzędzi do usuwania kleszczy.

Warto również unikać spacerów w miejscach, gdzie kleszcze występują licznie, czyli w rejonach gęsto porośniętych trawą lub blisko drzew, które sprzyjają ich obecności. Jeśli nie chcesz ryzykować, pozostaw te miejsca na później, gdy będzie mniejsza aktywność tych niechcianych gości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *